تکنولوژی بوشینگ RIS

مطالعه دستگاه فیلتراسیون روغن ترانسفورمر
آبان ۱۵, ۱۳۹۷
اندازه گیری پارامتر های روغن ترانسفورماتور و اهمیت آن
آبان ۲۹, ۱۳۹۷

تکنولوژی بوشینگ RIS

تکنولوژی بوشینگ RIS: تست اطمینان و تجربه‌ی میدانی

مشکلات ایجاد شده با بوشینگ‌ها عامل اصلی ازکارافتادگی و خطای ترانسفورماتورهاست و بنابراین انتخاب صحیح بوشینگ تاثیر زیادی بر افزایش امنیت ترانسفورماتور و پست برق دارد. بوشینگ‌های سنتی مانند بوشینگِ با کاغذ اشباع‌شده با روغن(OIP) یا بوشینگِ با کاغذ اشباع‌شده  با رزین(RIP) مدت زیادی است که مورد استفاده‌ی اصلی قرار می‌گیرند اما این روش‌ها معایبی نیز دارند. به عنوان مثال در روش OIP، امنیت، ضریب اطمینان و مشکلات محیط زیستی از مشکلات موجود است. در روش RIP خطر نفوذ رطوبت در هنگام نگهداری در انبار وجود دارد.

این نوشته ، که براساس مقاله‌ای که در کنگره‌ی جهانی INMR در سال ۲۰۱۵ توسط Gob Kannan و Wong Fook Ming از Tenaga Nasional Berhad(TNB) در مالزی و Thomas Schutte و Daniel Egger از ABB در سوییس و Jan Czyzewski از ABB در لهستان تنظیم شده است، شیوه‌ی تولید و همچنین گزارشی از تست روش جدید بوشینگ با ماده‌ی آغشته به رزین (RIS) را ارایه می‌دهد. بخش اول خلاصه‌ای از تست‌های انجام شده برای مشاهده‌ی رفتار بوشینگ هنگامی که مدت زیادی تحت استرس است را ارایه می‌کند و بخش دوم مروری بر تجربه‌ی میدانی نصب این تکنولوژی در مالزی را ارایه می‌کند.

تکنولوژی RIS

در بوشینگ RIS، یک فیبر پلیمری مصنوعی جایگزین کاغذ چگال بکار گرفته شده در روش های OIP و RIP می‌شود. این ماده می‌تواند با اپوکسی رزینِ پر شده با آلومینیوم یا پودر سیلیکا اشباع شود که ضریب ویسکوزیته آن بسیار بالاتر از مایعاتی مانند روغن یا رزین خالص است. رزین‌های پر شده با پودر عایق کننده‌های بسیار خوبی هستند که دهها سال است در کاربردهای HV و MV بکار می‌روند و این تضمین کننده‌ی رفتار الکتریکی و مکانیکی خوب آن‌ها در استفاده در بوشینگ‌ها است. علاوه براین با استفاده از این نوع رزین‌ها، هسته‌ی کندانسور می‌تواند مستقیما به شکل نهایی خود در آید و در مدت زمان کوتاهی سفت شود. همچنین دیگر نیازی به خشک کردن هسته پیش از فرایند اشباع کردن وجود ندارد زیرا برخلاف کاغذ، فیبرهای پلیمر عملا هیچ رطوبتی را جذب نمی‌کنند. الاستومر سیلیکونی که بخش خارجی عایق را شکل می‌دهد نیز می‌تواند مستقیما در بخش بالایی کندانسور که در هوا است شکل داده شود. در نهایت انتخاب مواد پیشرفته و قابلیت بهبود یافته‌ی پرداخت ماده باعث شده است که بوشینگ RIS به طور غیر معمولی زمان تولید کوتاه‌تری نسبت به سایر روش‌های بوشینگ HV داشته باشد.

بوشینگ‌های ترانسفورماتور RIS روغن به هوا با عایق خارجی سیلیکونی هم‌اکنون ساخته می‌شوند و برای فعالیت‎‌های تجاری در دسترس هستند. این نوع بوشینگ‌ها تمام نیازمندی‌های IEC 60137 (2008) و همچنین شاخصه‌های الکتریکی و گرمایی و مکانیکی استانداردهای مربوطه IEEE را ارضا می‌کنند. این بوشینگ‌ها ضریب اتلاف دی‌الکتریکی بسیار پایینی دارند (شاخص تن  δ معمولا کم‌تر از ۰٫۳۵ درصد) در صورتی که طراحی الکتریکی و فرایند اشباع کردن بدون نیاز به خلاء این امکان را به‌وجود می‌آورد تا تخلیه‌ی جزئیِ آزادِ عملیاتی به مقداری تا دو برابر بیشینه‌ی ولتاژ عملیاتی فاز به زمین ، در شرایطی با نویز اندازه‌گیری ۲pC برای تخلیه‌ی جزئی، برسد.

چنین عملکردی که در سطح عالی‌ترین بوشینگ‌های RIP قرار می‌گیرد، به مراتب بهتر از کمینه‌ی ملزوماتی است که توسط استاندارد IEC قید می‌شود. (به عنوان مثال ضریب اتلاف کم‌تر از ۰٫۷ درصد و سطوح تخلیه‌ی جزئی ۱۰pC و ۵pC برای ۱٫۵ و ۱٫۰۵ برابر بیشینه ولتاژ عملیاتی فاز به زمین). همچنین فاصله‌ی خزشی عایق‌های سیلیکونی روی بوشینگ‌های RIS این امکان را فراهم می‌آورد که آن‌ها را در محیط‌ هایی با شاخص آلودگی  e در استاندارد

IEC 60815-1 (2008) (آلودگی خیلی سنگین) نیز نصب کرد. زاویه‌ی نوک بوشینگ‌ها می‌تواند هرچیزی بین صفر تا ۹۰ درجه (افقی تا عمودی)، بسته به ساختار خشک بوشینگ، باشد.

 

تست‌های طراحی

استاندارد‌های جهانی مانند IEC برای محصولات جدید بسته به نوع آن‌ها تست‌هایی را الزام می‌کند و همچنین فرایند‌های تستِ معمولی را مشخص می‌کند. اما برای تکنولوژی‌های جدیدی مانند RIS استاندارد‌ها نمی‌توانند راهنمایی‌های واضحی را برای تست‌های لازم برای مشخص نمودن کارایی این تکنولوژی‌ها ارائه کنند. بنابراین این به ‌عهده‌ی تولیدکنندگان است که فرایند‌های تستی را، با توجه به نیاز مشتریانشان به تست‌هایی که نیازمند تایید هستند تا در شبکه‌ی قدرت از آن تکنولوژی استفاده کنند، ارائه دهند.

تست آب جوشان

سیلیکونِ عایقِ بخشِ در هوای بوشینگ به خودی خود جلوی نفوذ رطوبت به بدنه‌ی کندانسور را نمی‌گیرد. به همین دلیل، بوشینگ‌های  RIP معمولا یک عایق رطوبتی بین هسته‎‌ی کندانسور و محل سیلیکون قرار می‌دهند. اما برای بوشینگ‌های RIS از آن‌جایی که سیلیکون به طور مستقیم روی هسته شکل گرفته است، این قضیه مشکلی ایجاد نمی‌کند. یکپارچگی مکانیکی محل جایگیری سیلیکون و همچنین نفوذناپذیری رطوبتی  با استفاده از آزمایش غوطه وری در آب تایید می شود( به عنوان مثال تست‌های جوشاندن). این تست‌ها باید نشان دهند که لایه‌یِ عایقِ خارجیِ سیلیکونی، تحت فشار از هسته‌ی کندانسور جدا نمی‌شود و لایه لایه نمی‌شود. همچنین تست باید نفوذناپذیری رطوبتی را نیز نشان دهد، در شرایطی که کل بوشینگ بدون هیچ حفاظی در آب جوشان است. تست آب جوشان روی سه بوشینگ RIS انجام شد تا واسط بین هسته‌ی کندانسور و محل قرارگیری سیلیکون تست شود. یکی از بوشینگ‌ها از قبل طبق استاندارد IEC 60099-4 تحت استرس ترمومکانیکی قرار گرفته بود. بوشینگ با یک بارِ معین تحت مدتی طولانی خم شده بود بدین صورت که جهت بار روی بوشینگ هر ۲۴ ساعت تغییر می‌کرد. دوره‌های دمایی هم به صورت موازی با تست بار انجام می‌گرفت به این صورت که هر ۴۸ ساعت دو بار دمای بوشینگ بین -۴۰ تا ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تغییر می‌یافت.

بعد از تحت استرس گذاشتن بوشینگ‌ها، هر سه بوشینگ کاملا در یک جریان آب جوشانِ یونیزه شده‌یِ حاویNaCL با غلظت ۱kg/m3 قرار گرفتند. هر سه بوشینگ بعد از این مراحل تست دی‌الکتریک IEC60137 که شامل تست صاعقه، ظرفیت و شاخص تن  δ می‌شد را با موفقیت پشت سر گذاشتند. سپس چسبندگی سیلیکون به هسته‌ی کندانسور با تلاش برای کندن آن پس از بریدن لایه‌ی عایق انجام گرفت. این تست نشان داد که خاصیت پیوند منسجم سیلیکون همچنان ثابت مانده بود.

تست خمیدگی چندگانه(Multi Bending)

برای شبیه‌سازی تاثیر پیاپی باد و بار ناشی از کابل‌های معلق آویزان‌شده، تست‌های دمای پایین و بار یک‌جانبه به طور همزمان روی یک بوشینگ RIS ترانسفورماتور ۱۲۳kV اجرا شد. این تست با همکاری یک شرکت تجهیزات آلمانی و با توجه به ملزومات تکنیکی آن شرکت که توسط خودشان ارائه شده بود انجام شد. تست دمای پایین شامل ۳ دوره تغییرات دما بین -۳۰ تا ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بود(شکل ۲). بوشینگ طی یک دوره‌ی ۹ روزه ۲۵۰۰۰ بار با ۶۰ درصد بارِ یک‌جانبه‌ی مشخص شده در استاندارد IEC 60137 ClassII خم شد. شکل ۳ شماتیک و عکس سیستم تست شده در یک محفظه‌ی آب‌وهوایی را نشان می‌دهد. بعد از اجرای تست بوشینگ همچنان به طور کامل تست دی‌الکتریک را که شامل تست صاعقه و یکپارچگی می‌شد را پشت سر گذاشت.

تست استهلاک گرمایی (Thermal Ageing Test)

کلاس دمایی یک عایق الکتریکی، مثلا بیشینه دمایی که در طولانی مدت می‌تواند تحمل کند، توسط اجرای یک تست طولانی مدت گرمایی و اکسیداسیون مشخص می‌شود. ملزومات کلی اجرای این تست‌ها در استاندارد‌های IEC مربوطه آمده است. در حین تست نمونه‌های مختلف مواد در کوره‌هایی با دماهای مختلف که هوای کافی در آن‌ها وجود دارد و هوا در گردش نیز هست انجام می‌شود. در هر دمایی، زمانی که طول می‌کشد تا ویژگی مورد تست ماده‌ی مورد نظر(مثلا توان و انسجام مکانیکی آن) به نقطه‌‌ای که تعیین کرده‌ایم برسد، ثبت می‌شود. بر اساس زمان های اندازه‌گیری شده و رابطه‌ی این زمان‌ها با هم در دما‌های استهلاکی مختلف، رابطه‌ی بین دما و طول عمر ماده‌ی مورد نظر به‌دست می‌آید. دمای ثابتی که اگر ماده تحت آن دما عمل کند طول عمر مشخصی را خواهد داشت، شاخص دمایی نامیده می‌شود (TI). شاخص دمایی نسبی (RTI) هم به این صورت تعریف می‌شود که دو ماده‌ی مختلف را به طور موازی تحت تست قرار می‌دهند که یکی از این مواد به عنوان مقیاس عمل می‌کند و ماده‌ی دوم با توجه به آن تست می‌شود. بیشینه دمای سرویس را نمی‌توان به طور مستقیم از این شاخص‌های اندازه‌گیری شده استخراج کرد؛ از آن‌جایی که باید همه‌ی جنبه‌های کاربری ماده مشخص باشد. به عنوان مثال این‌که در چه کسری از زمان فعالیت دمای ماده نزدیک بیشینه‌ی دما است، ضخامت ماده‌ی مورد استفاده در قیاس با ماده‌ی تست شده چقدر است و غیره. استاندارد IEC پیشنهاد می‌کند که شاخص TI برای طول عمر ۲۰۰۰۰ ساعتی تعریف شود.

تست انجام شده استهلاک طولانی مدت دمایی و اکسیداسیون مواد RIS را پوشش می‌داد. نمونه‌ها در ۶ دمای مختلف مستهلک شدند:  ۲۴۰ °C، ۲۲۰ °C، ۲۰۰ °C، ۱۸۰ °C، ۱۷۰ °C و ۱۶۰ °C. ویژگی مورد آزمایش در این تست‌ها استحکام خمشی بود که با توجه به استاندارد ISO 178 در دمای اتاق اندازه‌گیری شد. حد نهایی آن‌جایی بود که استحکام خمشی به ۵۰ درصد میزان اولیه‌ی خود رسیده‌باشد. ابعاد نمونه‌های تست شده ۸۰mm x 10mm x 4mm بود و این مواد از اپوکسی رزین و مش بافت مصنوعی ساخته شده بودند. در راستای اینکه این اطمینان به وجود بیاید که اثرات ناشی از تست، مربوط به شرایط مواد در کوتاه مدت نمی‌باشد، تمام نمونه‌ها به مدت ۴۸ ساعت در کمینه‌ی دمای استهلاکی قرار داشتند.

نتیجه‌ی تست، استحکام خمشی Rm(T, τ) است که تابعی از دمای مطلق(T) و زمان استهلاک) τ ) است. تجزیه و تحلیل مقدماتی داده‌ها نیازمند شناسایی یک ناحیه برای هر T است که در آن Rm حول نقطه‌ای که تابع، خطی را که نمایان‌گر ۵۰ درصد میزان اولیه‌ی Rm است راقطع می‌کند، به شعاع ln(τ) خطی باشد. فرض بر این است که موقعیت نقطه‌ی گذار از رابطه‌ی استهلاکی Arrhenius پیروی می‌کند:

در این رابطه τ۰  ثابت زمانی برای ماده مورد نظر است.

Ea دمای فعال سازی و k ثابت بولتزمن است. همچنین مطلوب است که رابطه ای را بیابیم که با کمک آن وابستگی زمانی داده‌ها را به طور کلی تجزیه و تحلیل کنیم. هرچند که این رابطه در استاندارد‌ها تعبیه نشده است، ما به این نتیجه رسیدیم که رابطه‌ی Woods-Saxon که در اصل برای توصیف احتمال وجود هسته‌ی اتمی به‌کار می‌رود، هنگامی که بر حسب ln(τ) رسم می‌شود، می‌تواند برای این منظور بکار آید:

در این رابطه τ۵۰%(T) براساس رابطه‌ی ۱، زمانی است که طول می‌کشد تا در دمای T، ویژگی مورد آزمایش به ۵۰  درصد میزان اولیه‌ی آن رسیده باشد. τ مدت زمان استهلاک است و a پارامتری مناسب است تا رابطه درست شود. این رابطه سبب می‌شود که نمودار استهلاک هنگامی که ویژگی مورد آزمایش حدود ۷۵ تا ۲۵ درصد میزان اولیه‌ی خودش را اختیار می‌کند خطی باشد. ۱ و ۲ تحت این شرط همبسته هستند که شیب بخش خطی نمودار استهلاک، که توسط پارامتر a مشخص می‌شود برای تمام دما‌های استهلاک یکسان باشد. این توافقی است که بر این فرض استوار است که رابطه‌ی Arrhenius با انرژی فعال‌سازی یکسان فرایند استهلاک را تعریف می‌کند و به نقطه‌ی پایانی ویژگی مورد آزمایش ما هیچ وابسگی‌ای ندارد.

 

به دلایل بالا، تصمیم گرفته‌شد تا دمای ۲۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد از بررسی‌ها حذف شود. همبستگی بین داده‌ها در شکل ۵ نمایش داده شده‌است. χ۲/ DOF برابر ۱٫۳۲ است که نشان می‌دهد پیوسته سازگاری وجود دارد. شاخص‌های دمایی در طول عمر‌ تعریف شده τ۵۰% می‌تواند به راحتی از رابطه‌ی ۱ استخراج شود و همچنین هنگامی که پارامتر‌های همبسته مشخص هستند. استاندارد IEC الزام می‌کند که شاخص‌های دمایی مربوط را برای طول زمان ۲۰۰۰۰ ساعت پیاده کنیم. اما این معمول تر است که بیشینه دمای ثابت عملیاتی را برای ۶۰۰۰۰ ساعت پیاده کنیم. این مورد همچنین توسط استانداردهای UL مربوطه هنگامی که هیچ ماده‌ی مورد تست مرجعی وجود ندارد نیز توصیه شده است. این مورد بررسی و تضمین شد که اختلاف بین شاخص‌های دمایی که از همبستگی بین رابطه‌های ۱ و ۲ استخراج می‌شود و آن‌هایی که کاملا از طریق تجزیه و تحلیل آماری توصیف شده در IEC 60216-3 استخراج می‌شوند کم تر از عدم اطمینان آماری نتایج است.

تجربه‌ی میدانی در TNB

بوشینگ‌های RIS در آوریل ۲۰۱۴ در یک پست ۱۳۲kV به عنوان یک تجربه‌ی آزمایشی با همکاری با شرکت TNB مالزی نصب شد. یک سیستم مونیتورینگ و بررسی زنده برای بوشینگ‌ها نصب شد تا برای ۶ ماه داده جمع‌آوری شود.

نتایج بررسی زنده

شکل موج حاصل از اندازه‌گیری‌های ظرفیت خازنی و ولتاژ برای فاز‌های A تا C( شکل‌های ۶ و ۷ و ۸) با استفاده از سیستم بررسی پیوسته‌ برای دوره‌ای با طول بیش از ۶ ماه بدست آمد. با در نظر داشتن ثبات ظرفیت خازنی، تغییرات نسبی در قیاس با میزان اسمی و همچنین هر شرایطی که ولتاژ سیستم بیش از حد بود ثبت شد. تا قبل از این تست معیار مورد قبول برای بوشینگ تا حداکثر ± ۳% تغییر دائمی نسبت به میزان اولیه در کل طول دوره‌ی ارزیابی بود. شیوه‌ی اندازه‌گیری برای این سیستم، دو پارامتر ولتاژ همه‌ی سیم‌پیچ‌ها و شاخص تغییر ظرفیت خازنی در هر فاز را شامل می‌شد که با استفاده از ولتاژهای سه عدد بوشینگ که با یک امپدانس اندازه‌گیری خاص کوپلاژ شده‌اند اندازه‌گیری شد. سیگنال‌های ولتاژ به صورتی مقایسه شدند که هرگونه عدم تقارن بین سیگنال‌های ولتاژ نشان‌گر تغییری در ظرفیت خازنی بوشینگ است.

به عنوان مثال شاخص تغییر ظرفیت خازنی در هنگام اندازه‌گیری برخط در فاز A با استفاده از رابطه‌ی زیر محاسبه شد.

Figure 6

Figure 7

Figure 8

 

خلاصه‌ای از پارامتر‌های بررسی شده

جدول ۱  خلاصه‌ای از پارامتر‌های اندازه‌گیری شده در طول دوره‌ی ارزیابی و همچنین مقایسه‌ی این پارامتر‌ها با معیار‌های مورد نظر سازنده و معیار‌های مورد نظر مصرف‌کننده که شرکت TNB بود را نشان می‌دهد.

Table 1

هدف مورد نظر: توجیه پروژه‌ی آزمایشی TNB

 1. ۱٫ ضریب اطمینان بوشینگ‌های HV به شدت به شرایط محیطی وابسته است. در یک محیط مرطوب استوایی که متوسط دمای هوا ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد(که در مالزی غالبا چنین است)، بوشینگ استرس بیش‌تری را نسبت به محیط‌های با آب و هوای سرد تجربه می‌کند. میدان‌های الکتریکی با گرادیان بالا و دما‌های کاری بالا باعث شتاب فرایند استهلاک عایق می‌شوند. تکنولوژی جدید بوشینگ‌های RIS باید بتواند این شرایط با استرس بالا را تاب بیاورد. بنابراین تاثیر محیط برعملکرد یکی از جنبه‌هایی بود که می‌بایست در این پروژه‌ی آزمایشی ارزیابی گردد.
 2. ۲٫ ضریب اتلاف، ظرفیت خازنی و تخلیه‌ی جزئی پارامتر‌هایی هستند که برای نشان دادن ضعیف شدن سیستم عایق در بوشینگ‌های OIP و RIP استفاده می‌شوند. این یک مورد مشخص است که هرگونه تخریب و تضعیف در لایه‌ی عایق بوشینگ‌های کاغذی باعث ایجاد رطوبت و افزایش اتلاف دی‌الکتریکی و در نتیجه افزایش فاکتور توان می‌شود. در حال حاضر استهلاک عایق فیبری به طور کامل برای ما مشخص نیست. با این‌که می‌توان از همان تکنیک‌های اندازه‌گیری گذشته برای بوشینگ‌های RIS نیز استفاده کرد، اما مقادیر مورد قبول برای عایق‌های مختلف استفاده شده می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین این تحقیق کمک می‌کند که روش‌های کارایی برای تست صحت بوشینگ‌های RIS در مقایسه با روش‌هایی که برای تست بوشینگ‌های با تکنولوژی‌های قدیمی‌تر مشخص شود.
 3. ۳٫ انفجار بوشینگ‌ها می‌تواند باعث وارد شدن خسارت‌های قابل توجهی به دارایی‌ها شود و همچنین ضریب اطمینان سیستم را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع تحقیقات و نظرسنجی‌ها نشان از افزایش نقص عملکرد بوشینگ‌ها می‌دهد. علاوه براین حدود ۷۰ درصد نقص عمل‌کرد بوشینگ‌ها، غالبا به‌دلیل مشکلاتی که مربوط به عایق می‌شود، باعث آتش‌سوزی ترانسفورماتور می‌شود. با توجه به نکات گفته شده اغلب شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات شبکه‌ی قدرت علاقه‌مند به بکارگیری و تحقیق و مطالعه راجع به تکنولوژی بوشینگی که ایمن بودن در برابر نفوذ رطوبت را در حالی که بیش‌ترین ایمنی عملیاتی را فراهم می‌کند هسنتد.
 4. ۴٫ نصب یک بوشینگ RIS جدید بر روی یک ترانسفورماتور برق می‌بایست ضریب اطمینان آن را نیز افزایش دهد. هنگامی که از یک ترانسفورماتور جدید صحبت می‌کنیم نصب بوشینگ RIS هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند از آن جایی که هر نوع تغییری روی ترانسفورماتور می‌تواند در فرایند طراحی یا ساخت اعمال شود. با این حال بررسی و اشاره به تاثیرات بالقوه نصب بوشینگ‌های RIS جدید روی یک ترانسفورماتوری که قبلا ساخته شده است دارای اهمیت است. این مطالعه تیم پروژه را قادر می‌سازد تا در مورد مسائل مربوط به تاثیرات نصب بوشینگ‌های RIS جدید روی ترانسفورماتور‌های از پیش ساخته شده بیش‌تر آگاه شوند.
 5. ۵٫ تکنولوژی RIS همچنین مورد علاقه‌ی شرکت TNB است در قیاس با سایر تکنولوژی‌ها سهولت ذخیره‌سازی و انبارداری بیش‌تری دارد. این مزیت در تضاد با بوشینگ‌های RIP است که به دلیل بخش انتهایی روغنی آن‌ها که جذب‌کننده‌ی رطوبت است نیاز به نگهداری در شرایط ویژه‌ای را دارند(به عنوان مثال محفظه‌های روغن). انبارداری بوشینگ‌های RIS می‌تواند موجب صرفه‌جویی در فضا شود و لذا در طول عمر خود هزینه‌های کم‌تری در قیاس با بوشینگ‌های RIP داشته باشند.
 6. ۶٫ همچنین تکنولوژی RIS در قیاس با بوشینگ‌های RIP این مزیت را نیز دارد که از زمان تولید کوتاه‌تری بهره‌مند است. این ویژگی به‌خصوص هنگام بازسازی، تعمیرات و ترمیم‌های اورژانسی سیستم خود را نمایان می‌کند زیرا زمان از کارافتادگی سیستم و برگشت به حالت عملیات را کوتاه‌تر می‌کند.

بر اساس این یافته‌ها شرکت TNB به این نتیجه رسید که تکنولوژی بوشینگ RIS قابل اطمینان است و کاملا با معیار‌های قبولی تطابق دارد. بنابراین این تکنولوژی برای استفاده‌های آتی در نصب سیستم‌هایی تا ۱۷۰ kV پیشنهاد داده می‌شود.

خلاصه

از هنگامی که تکنولوژی RIS برای اولین بار آماده‌ی استفاده شد تجربیات زیادی در مورد آن کسب شده است. تست‌های فزاینده در زمینه‌‌های نفوذ رطوبت، خم شدن مکانیکی و تست‌های گرمایی-اکسیداسون نشان داده‌اند که تکنولوژی RIS عملکرد قوی و بهینه را حتی در محیط‌های دشوار تضمین می‌کند. در تست آب جوشان بوشینگ‌های RIS از پیش به صورت مکانیکی و گرمایی تحت استزس قرار گرفته بودند و به مدت ۴۲ ساعت در آب جوش قرار داده شده بودند. بعد از این شرایط بوشینگ‌ها یک تست جامع را با توجه به اساندارد IEC 60137 با موفقیت پشت سر گذاشتند. در تست خمیدگی چندگانه یک بوشینگ‌ در جهت محور‌های x و y، ۲۵۰۰۰ بار با باری که ۶۰ درصد میزان بار مشخص شده در استاندارد IEC 60137 بود خم شد. بعد از این تست هم بوشینگ تست جامعی را با توجه به اساندارد IEC 60137 با موفقیت پشت سر گذاشت. تست تسریع شده‌ی گرمایی-اکسیداسیون نشان داد که بوشینگ‌های RIS ملزومات کلاس دمایی E را در استاندارد IEC 60137 فراهم می‌کنند.

در حال حاضر چند صد بوشینگ RIS بکارگرفته شده‌اند و در عملیات هستند. به عنوان مثال TNB مالزی با نصب یک سیستم مرجع که با یک سیستم مونیتورینگ برخط بررسی می‌شد موافقت کرد. بر اساس نتایج، بوشینگ‌های RIS تحت ارزیابی همه‌ی الزامات را فراهم کردند و عملکرد میدانی فوق‌العاده‌ای را نشان دادند.

 

January 27, 2018, INMR Journal

 

4 دیدگاه ها

 1. Thank you for all your effort on this web page. My mom enjoys conducting investigation and it’s obvious why. Many of us hear all relating to the lively mode you make useful solutions via this website and in addition attract response from other ones about this area so our princess is truly starting to learn a great deal. Have fun with the rest of the year. You are always performing a useful job.

 2. jordan sneakers گفت:

  I must convey my respect for your generosity supporting folks who must have assistance with in this concern. Your real dedication to passing the message all around had become rather useful and has consistently encouraged associates much like me to arrive at their dreams. Your important guideline indicates much a person like me and a whole lot more to my fellow workers. Thanks a lot; from each one of us.

 3. golden goose گفت:

  I as well as my guys were found to be going through the best tactics from the website and so at once came up with a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those tips. All of the men had been as a result joyful to read through them and have now in actuality been enjoying them. We appreciate you truly being very thoughtful and for finding this sort of wonderful subject matter millions of individuals are really eager to know about. Our own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *