سیستم باس بار DURESCA
امروزه معادل یک سیستم باس بار کاملا عایق بندی شده برای انتقال انرژی در تجهیزات با ولتاژ متوسط و بالا مثل اتصالات ترنسفورمر– تابلو برق و یا اتصالات ژنراتور – بریکر ژنراتور می باشد.
سیستم باس بار DURESCA یک راه حل قابل اطمینان و کم حجم جهت انتقال سریع و ایمن برق در مقایسه با اتصال کابلی یا باس بارهای قدیمی air-insulated را فراهم می کند. این سیستم ، شعاع کوچکتری از خمیدگی در فضاهای محدود را مهیا می کند. این باس بارها ساختاری غیرپیچیده دارند که به سرعت می توان آنها را به هم وصل کرد و دارای عمر بسیار طولانی بوده و تقریبا بدون هزینه می باشند چرا که هر قسمت از این باسبارها از آن از تست های روتین منفرد عبور می کنند که در نتیجه آن بدون نقص و یا اشکالی به مشتریان تحویل داده می شوند. همچنین باس بارهای DURESCA متحمل آزمایشات و تست های متنوعی تحت شرایط سخت ، مثل دکل های دریایی ، صنایع پتروشیمی ، در سیبری در دمای -50 و همچنین در مناطق کویری با ماکزیمم تابش خورشید و دمای 50C قرار می گیرند.
از جمله پروژه های بهره برداری شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ایالت متحده آمریکا- واشنگتن PEPCO : 145 کیلو ولت- 1600 آمپر
سوییس – KW Lobbia : 17.5 کیلو ولت ، 4000 آمپر
اتریش - GUD Linz : 12 کیلو ولت- 4500 آمپر
ژاپن- Tokuyama : 17.5 کیلو ولت – 5000 آمپر
سیستم باس بار DURESCA در کاربردهای MV دو نوع سیستم باس بار DURESCA در حال حاضر موجود است. نوع DE دارای یک لوله پلی آمید( به صورت دندانه دندانه آجدار) با کیفیت است که از بدنه عایقی RIP محافظت می کند. این لوله تحت شرایط دشوار آب و هوایی قرار داده شده و استاندارد ASTM D- 2565 را تکمیل کرده است. از باس بار DURESCA نوع DE می توان در سالن های سرپوشیده و باز استفاده کرد.
باس بار DURESCA نوع DG دارای لوله محافظ فلزی بجای لوله پلی آمیدی است. باس بارهای صاف بوسیله یک لوله آلومینیومی و بخش های خمیده شده با یک لوله فولاد ضد زنگ منعطف محافظت می شوند که در نتیجه آن حفاظت مکانیکی باس بارها افزایش می یابد. سیستم های باس بار DURESCA در کاربردهای HV سیستم های باس بار کاملا عایق شده ای تا 170سطح ولتاژ کیلو ولت را عرضه می کند.
DURESCA DE : آلومینیم / آلومینیم EN AW-6101B T7
DURESCA DG : آلومینیم / آلومینیم EN AW-6101B T7
قابلیت استفاده از هسته ی مسی در صورت درخواست مشتری ، جهت جریان های شدیدتر وجود دارد.
ویژگی های اصلی سیستم های باس بار DURESCA
بسته به جریان ، این باس بار دارای هسته رسانای دوار به صورت تو پر یا توخالی می باشد. مواد استفاده شده عبارتند از آلومینیم EN-AW610b T7 یا مس الکترولیتی ETP H. صفحه اتصال به زمین مسی با سطح مقطع 50 میلی متر مربع برای اتصال کوتاه تا 8kA/1s نیز در صفحات رزینی تعبیه شده است و تماس دست یا اجسام دیگر با باس بار را محکم می سازد. سطح عایقی باس بار با یک لوله محافظ پوشیده شده است که می تواند صاف یا آجدار باشد. این لایه خالص رزین بین کاغذهای آغشته به رزین RIP و پوشش محافظ بیرونی ، خود محافظ دیگری در برابر نفوذ رطوبت می باشد. با این ساختار ، باس بار ها و بوش ها دارای محافظی با کلاس IP 68 و اثر مقاومتی LK 10 می باشند. ماکزیمم طول هر باس بار 10 متر است. اگر به اتصالات طولانی تر از باس بار ها نیاز باشد و یا اگر به دلیل فضای محدود به باس بارهای کوچکتری نیاز باشد، می توان در مرحله متصل کردن باس بارها به یکدیگر با استفاده از اتصالات عایقی، باس بارها را به هم متصل کرد. باس بار ها و تمامی اتصالات هرکدام همگی در خود کارخانه تولید می شوند. این مسئله مونتاژ ان را ساده کرده و باعث می شود تا بدون نیاز به ابزاری خاص، بتوان آنها را به هم متصل کرد.
اتصالات در سیستم های باس بار DURESCA
سیستم باس بار DURESCA مناسب برای همه انواع تابلو برق های متعارف و غیر متعارف می باشد. در اتصال این باس بار ها از هیچگونه سرکابلی استفاده نمی‌شود بلکه برای مثال برای اتصال به ترانسفورماتور از جعبه اتصال ترانسفورماتور و برای اتصال به تابلو یا بوشینگ از اتصال رشته های مسی استفاده می‌کند. استانداردها و تست های انجام شده برای سیستم های باس بار DURESCA هر باس بار بر اساس استانداردهای بین المللی و بنا به نیازهای مشتریان در آزمایشگاههای ما تحت روتین تستهای گوناگون قرار می گیرد.
روتین تستها ها عبارتند از :
•ولتاژ تحمل فرکانس قدرت
•Partial discharge
•Capacitance and tangent delta
•Dimension control
•Leak tightness test of connectors for gas insulated switchgear panels
بنا به درخواست مشتری ، Moser Glaser ، آزمایشات زیر را نیز انجام می دهد:
دانلود چک لیست
  • Routine tests
  • Lightning impulse withstand voltage, dry( BIL)
  • Repetition of routine tests
  • Temperature rise test
  • Proof of short time thermal stress
دیگر آزمایشات مخصوص بنا به درخواست مشتری قابل انجام است.