برق گرفتگی، سقوط و آرک زدگی مهمترین حوادث برق کشور است

مدار اول كابل پاك – پايگاه برق دار شد
آذر ۲۱, ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان/ در نقاط نیازمند استان پست های سیار نصب می شود
آذر ۲۲, ۱۳۹۷

برق گرفتگی، سقوط و آرک زدگی مهمترین حوادث برق کشور است

کارشناس ارشد دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر برق‌گرفتگی، سقوط و آرک‌زدگی را از جمله حوادث عنوان کرد و گفت: رعایت گام‌های طلایی ایمن در کار به روش خط سرد می‌تواند این اطمینان را در ما ایجاد کند تا هیچ اتفاقی برای مجموعه پیش نیاید.

عباس جریان قلم در حاشیه اختتامیه هفدهمین همایش سالانه ایمنی صنعت برق خراسان‌جنوبی اظهار داشت: بحث ایمنی و سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به خصوص در صنعتی که نخستین اشتباه در آن صنعت ممکن است آخرین اشتباه باشد.

وی با بیان اینکه بخش توزیع جزو مشاغل مخاطره آمیز محسوب می‌شود افزود: برق فرصت تجربه اندوزی به ما نخواهد داد.

جریان قلم با اشاره به اینکه همه ساله شاهد حوادث ناگوار بسیاری در بخش‌های مختلف کشور در بخش توزیع هستیم تصریح کرد: همه این حوادث با شکل‌های به ظاهر متفاوت در بخش‌های مختلف کشور تکرار می‌شود.

وی برق گرفتگی، سقوط و آرک زدگی را از جمله حوادث کلی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: رعایت گام‌های طلایی ایمن در کار به روش خط سرد می‌تواند این اطمینان را در ما ایجاد کند تا هیچ اتفاقی برای مجموعه پیش نیاید.

کارشناس ارشد دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه حدود ۳۵ درصد حوادث کار در صنعت ناشی از سقوط است یادآور شد: باید راه ایمنی را مدنظر قرار دهیم.

جریان قلم با بیان اینکه ایمنی خط قرمز کلیه فعالیت‌ها است اظهار داشت: همچنین ۶۰ درصد حوادث ما ریشه فردی دارد و عوامل انسانی نقش مهمی در این زمینه دارد.

وی با بیان اینکه ۸۰ تا ۸۵ درصد عوامل سازمانی، انسانی هستند افزود: همچنین حدود ۲۸ تا ۳۰ درصد حوادث علل سازمانی دارند بنابراین اگر در جذب پیمانکار و نیرو‌های سازمانی دقت لازم را نداشته باشیم باز هم حوادث تکرار خواهند شد.

کارشناس ارشد دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با اشاره به اینکه اگر مجموعه عوامل فردی و عوامل درگیر در حادثه را در نظر داشته باشیم بیش از ۹۰ درصد حوادث ما به انسان بر می‌گردد گفت: باید از حوادث درس بگیریم.

جریان قلم با بیان اینکه در بحث حوادث جامعه هزینه‌های زیادی را اعم از مستقیم و غیرمستقیم پرداخت می‌کند بیان کرد: هزینه‌های درمانی و بیمارستانی، پرداخت غرامت و خرید جایگزین برای تجهیزات و ابزار آسیب دیده از جمله هزینه‌های مستقیم است و عمده هزینه‌های حوادث غیر مستقیم هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۴۳ فقره از حوادث شامل ۵۸.۹ درصد حوادث عوامل فردی بوده است تصریح کرد: همچنین ۲۸ فقره حوادث معادل ۳۵.۳۵ درصد عوامل سازمانی و ۲ فقره حوادث معادل ۲٫۷۵ درصد حوادث عوامل محیطی بوده است.

کارشناس ارشد دفتر ایمنی و حوادث شرکت توانیر با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد حوادث مربوط به بخش آرک زدگی بوده است یادآور شد: در صنعت برق بحث ایمنی از مرحله مطالعه آغاز می‌شود و توجه به موازین ایمنی باید از مرحله مطالعه مدنظر قرار گیرد

منبع: برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *